موسیقی مقامی غریب در دیار خویش

به قلم استاد اسماعیل حسین پور

عضو شورای اسلامی شهر شهرستان شیروان

فرهنگ وهنر هر ملک و دیاری سرمایه ی آن ملت است.یک ملت بافرهنگش قد می کشد و تیره روزی ها رابافرهنگ برخویش تابناک می سازد.

موسیقی مقامی بخشی های خراسان هم جزئی از فرهنگ این ملت است و از سوی یونسکوثبت جهانی شد.انتظار این بود مسوولین این توفیق مبارک راجشن بگیرندوبه مردم بنمایانندکه ریشه درچه فرهنگی دارند.

چند ماه از این خجسته کار گذشت ولی هنوز یک نشست وسمینار و جلسه ای راب ه تبیین ابعاد این سترگ کار اختصاص نداده ایم.از دید برخی افراد پویا منکری رخ داده است. از شنیدن سازکه هیچ از شنیدن نام سازها هم پرهیز می کنند.

هنوز خوب به خاطر داریم درجلسه ای رسمی یکی از مسوولین سابق استان به خانه فرهنگ شهرداری بجنورد نهیب زد که چراکلاس موسیقی درخانه فرهنگ برگزارشده است ومعاون فرهنگی شهر داری بجنورد تهدید به عزل کردوجالب اینجاست که نام گنجینه ی فرهنگها را برخراسان شمالی نهاده اند و هنوز موسیقی این مردم راجزئی از فرهنگ این مردم نمی دانند.جالب اینجاست که چند هفته بعد از آن نهیب موسیقی مقامی بخشی ها ثبت جهانی شد.

این سوال بی پاسخی است که چرا موسیقی مقامی ما اسیر اعمال سلیقه ی برخی افراد بیگانه باساز وموسیقی شده است؟چه کسی باید به غربت موسیقی دردیار گنجینه ی فرهنگ ها پایان دهد؟

اصلا مسوولان بفرمایند دوست داشتند به جای موسیقی مقامی- این منکر روح آزار از دید آنها-چه چیزی ثبت جهانی می شد همان رابه ما معرفی کنند.همان رابه عنوان نماد فرهنگیمان به ما بشناسانند.

جهان دارد به سرعت  پوست می اندازد ودرحال تغییر وپویایی است ودراین میان هجوم فرهنگ های بیگانه یک دغدغه ی جدی است.امروز نهی مردم از فرهنگ های بومی سوق دادن آشکار مردم به تاثیر پذیری ازفرهنگ بیگانه است.

امروز در پایتخت هلند خانه فرهنگ هایی دراختیار قومیت های آن کشورقرارمی گیردتابا حفظ فرهنگ های بومی فرهنگ های بیگانه برروی آن مردم اثرنگذارند و مردم بافرهنگ بیگانه مقابله کنند ولی در این دیار روی آوری به اصالت ها و داشته ها از دید برخی افراد بیگانه بافکر و فرهنگ یک گناه نابخشودنی است.

برگرفته از وبلاگ شخصی ایشان

http://www.hiva50.blogfa.com


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: