چگونه همسری مناسب انتخاب كنيم؟

زهرا خباز آشتيانی

كارشناس ارشد روانشناسي

تصوير رويايي همسر آينده اكثر دختران، مردي با قد بلند، موهاي پرپشت، خوش برخورد، جذاب، با فرهنگ و درآمدي بالا و البته چند سالي هم بزرگتر است. در مورد مردان جوان و تصوير همسر آينده انتظارات آنها كمي متفاوت ولي همين اندازه بالاست، البته عجيب نيست كه ما بايد ساليان سال در جست‌وجوي چنين شاهزاده‌اي باشيم كه اغلب هم بي‌نتيجه است زيرا كسي كه چنين انتظارات بالايي دارد چه بسا شانس ديدن بسياري از كانديداهاي احتمالي را از دست مي‌دهد كه مي‌توانستند همسر و همراهي بي‌نظير باشند. قبل از اينكه شما به دنبال همسر بگرديد، بهتر است كه به خوبي فكر كنيد و از خودتان بپرسيد كه در چه مواردي حاضريد از خواسته خودتان بگذريد؟ آيا مردي كه شما انتخاب مي‌كنيد بايد شغل خوبي داشته باشد؟ آيا زني كه شما انتخاب مي‌كنيد بايد ورزشكار باشد؟ آيا مي‌توانيد كسي را انتخاب كنيد كه اين مشخصات را نداشته باشد؟
مرجان يك خانم 35 ساله است. او شغل بسيار خوب و با درآمد بالايي دارد و تصور خاصي از همسر آينده‌اش داشت. مرجان همه چيز دارد به جز يك زندگي زناشويي، يك آپارتمان زيبا، شغل عالي، دوستان خوب. او مي‌گويد: «خواستگاران زيادي داشتم ولي هيچ‌كدام آنها كسي كه من مي‌خواستم، نبود.» اين مسلم است كه با بالا رفتن سن و افزايش امكانات، توقع انسان‌ها هم بالا مي‌رود، چون كسي كه خيلي چيز‌ها با خودش مي‌آورد، انتظار دارد كه طرف مقابل هم در همان سطح باشد، اما اين يك اشتباه بزرگ است زيرا با اين توقع بالا تعداد كانديداها خيلي كم مي‌شوند و دايره انتخاب را تنگ‌تر مي‌كند.
مشاوران روانشناسي همسريابي پيشنهاد مي‌كنند…

متن کامل در ادامه خواندن


مشاوران روانشناسي همسريابي پيشنهاد مي‌كنند كه خودتان را از اين انتظارات آزاد كنيد. گروهي از جوانان مقررات بسيار سختي براي خودشان تعيين مي‌كنند و مي‌خواهند به هيچ‌وجه از آن چارچوب خارج نشوند. مثلا مرجان خانم چون موسيقي كلاسيك را دوست دارد همه مرداني كه موسيقي كلاسيك دوست ندارند و داراي تحصيلات بالا نيستند را حذف مي‌كند. اما پيشنهاد متخصصان اين است كه فهرستي براي خودتان تهيه كنيد و در اين فهرست بنويسيد چه نكاتي براي شما مهم هستند و بعد اين نكات را تك‌تك بررسي كنيد و ببينيد از چه نكاتي مي‌توانيد صرف‌نظركنيد.
دختران تحصيلكرده در انتخاب همسر مشكل بيشتري دارند
هر چه تحصيلات بالا مي‌رود، انتظارات هم به همان نسبت افزايش مي‌يابد، زيرا زنان تحصيلكرده توقع دارند كه همسرشان حداقل هم سطح آنها و احتمالا پنج سال بزرگتر باشد. ولي اين خانم‌ها بايد بدانند كه يك چنين مردي خواهان زيادي دارد و ضمنا نبايد فراموش كنند كه آزادي انتخاب براي مرد خيلي بيشتر از يك زن است. مثلا يك مرد 40 ساله تحصيلكرده با شغل خوب و حتي با سني بالا‌تر به ندرت در انتخاب همسر دچار مشكل مي‌شود، او مي‌تواند همسري انتخاب كند كه نصف سن او را داشته و فاقد مدرك دانشگاهي باشد، در حالي‌كه براي خانم‌ها شرايط كاملا متفاوت است، زيرا جامعه هنوز براي اين نوع ازدواج‌ها آمادگي ندارد و با ديد انتقادي به آن نگاه مي‌كند. ازدواج يك زن با يك مرد جوان‌تر براي اكثر خانم‌ها اصلا قابل قبول نيست و همين‌طور با مردي كه تحصيلات كمتري دارد. اما خانم‌هاي تحصيلكرده بايد بدانند كه مردان زيادي هستند كه با اينكه تحصيلات عالي ندارند ولي مردان با فرهنگي هستند و از طرفي داشتن تحصيلات بالا حتما به معني دانش و فهم بيشتر نيست. خلاصه اينكه ميزان تحصيلات حتما نشانه فرهنگ بالاتر نيست. جوانان بايد بدانند كه همسر چيزي نيست كه آدم خودش را با آن تزيين كند يا آن را به نمايش بگذارد، بلكه بايد به دنبال انساني بود كه در زندگي شما را همراهي كند و در شادي و غم شريك شما باشد.
ريسك كنيد و دوبار نگاه كنيد
در بسياري از موارد تاريخ تولد فقط يك عدد در شناسنامه است. امروز خيلي‌ها حتي با 40 سال سن به نظر 25 ساله مي‌آيند و كساني هستند كه با 30 سال به نظر 50 ساله مي‌آيند، بنابراين به تاريخ شناسنامه نبايد زياد فكر كرد، نكته مهم در انتخاب همسر علايق و هدف‌هاي مشابه همراه با تصميم جدي براي يك زندگي مشترك است، با اينكه خيلي‌ها معتقد به نگاه اول هستند، ولي گاهي در نگاه دوم تازه آدم متوجه مي‌شود كه طرف همان كسي است كه مدت‌هاست دنبالش بوده است. آقايان معمولا خيلي سريع در مورد همسر احتمالي خود قضاوت مي‌كنند ولي بهتر است كه آنها ريسك كنند و دوباره نگاه كنند. شايد در نگاه اول درست نديده‌ايد و احتمال اين وجود دارد كه شخص مقابل شما همان كسي باشد كه در جست‌وجويش بوده‌ايد. بنابراين به خودتان وقت بدهيد و زود قضاوت نكنيد. جواناني كه در چارچوب تعيين شده خود مي‌مانند، شانس كمي دارند كه همسر خوبي انتخاب كنند. مثلا مرجان خانم گزارش ما در مورد مشخصات همسر آينده‌اش تغييراتي داد و همين باعث شد با آقايي آشنا شود كه مي‌تواند در آينده همسر مناسبي براي او باشد. با اينكه پنج سال كوچكتر از اوست و هنوز تحصيلاتش پايان نيافته است و اصلا از موسيقي كلاسيك خوشش نمي‌آيد، اما آنها دارند برنامه زندگي آينده خودشان را مي‌ريزند.
با اينكه تغيير فكر در ابتدا كمي مشكل است ولي زندگي را هيجان‌انگيز مي‌كند. توصيه من به شما اين است كه چارچوب‌ها را دور بيندازيد و راه نويي را انتخاب كنيد. راه نو شما را به محلي تازه هدايت مي‌كند، معمولا شما آنجايي همسرتان را مي‌يابيد كه اصلا تصورش را هم نمي‌كرديد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: