گفتگو با خان محمد آدینه پور قوشمه نواز بزرگ کُرد خراسان

منبع هفته نامه اتفاقیه خراسان شمالی

قوشمه خان محمد نماد يك هنر اصیل وقدیمی ايراني است،با شنیدن نام او صداي قوشمه در اعماق وجودت مي پيچد و مي توان آن را در تك و ناي جان حس كرد.

قوشمه خان محمد آدينه پور اين ساز كوچك كه صدايي به عظمت يك فرياد دارد  ، صدايي به زلاليت رود ، به نورانيت يك خورشيد و ياد آور حماسه ها و رزم ها.قوشمه اين گوهر خفته در اعماق غبارگرفته تاريخ  و ياد آور نياكان پاك اين مرز و بوم. آري ساز كوچك او وقتي سر بر مي دارد و اوج مي گيرد عظمتی در پس آن خفته است و به قول خودش همچون عقابي بر مي خيزد و بال مي گشايد و اوج مي گيرد و به پرواز در مي آيد ويا چون آهوان در مرغزاران با نواي هلهله و شادي به رقص در مي آيد و اين مصداق همان ضرب المثلی است كه مي گويند از كوزه همان طراود كه در اوست

او با چهره ای آرام نشسته بود و با تبسمی بر لب ما را به خود پذیرفت وقتي سازش را لمس كردم و از آن پرسيدم  وی در مورد ساز قوشمه گفت :مواد اوليه قوشمه استخوان شاه بال عقاب است و چسب قهوه اي رنگ ميان دو ني آن سرشك چشم آهو است و اين كوچكترين ساز است.

مردی که اکثر سازهای محلی را می نوازد

خان محمد اكثر سازهاي محلي خراسان و بعضي از سازهاي سنتي را به خوبي مي نوازد ،قوشمه،ويولن،كمانچه،دهل، سرنا و دوتار كه هرگاه پاي سازش مي نشيني زمان برايت بي معنا مي شود و ريز پنجه هايش بر ساز چشم و دلت را مبهوت مي سازد ،اما قوشمه ي اودر میان نوازندگان ومردم زبانزد و قابل ستايش است ،صداي گرم سازش انسان را به وجد مي آورد و هر گاه مي نوازد خود نيز چهره اش رنگ مي بازد و انگار روح از بدنش جدا مي گردد و در ملکوت سیر می نماید.

اولین استادم پدرم بود

وی میگوید: پدرم رستم آدينه پور عاشق بود و اولين استادم در راه یادگیری موسیقی بود .او در خانه ساز می نواخت و از همان بچگی با سا ز و موسیقی الفتی یافتم و مانوس شدم . ازهمان بچگي شور نواختن و آموختن در وجودم بود و در محضر استاداني چون رمضان عزيزي ،نياز علي صحرايي،حسينعلي عزيزي و….جرعه نوشيدم و در اين واديه قدم نهاد م و نوازندگي را آموختم

سفر به ترکیه و کردستان عراق

وی در مورد برنامه هایش در محافل مختلف می گوید :بارها و بارها در مجالس و محافل ادبي و هنري در شهرها و استان های مختلف و صدا و سیما به اجرای برنامه پرداختم و افتخارش را به همه شیروانی های عزیز تقدیم می نمایم

وی در مورد سفرهایش به کشورهای خارجی نیز از ترکیه و کردستان عراق نام می برد .

او درشهرستان  شيروان در روستاي خانلق زندگي مي كند و اينك شصت سال سن دارد و روزگار رنگ زمستان را بر سر و رويش كشيده است .

هشت فرزند دارم و دوتای آنها نوازنده شده اند

او میگوید: هشت فرزند دارد كه دو تاي آنها قدم در راه نوازندگی گزارده اند و ساز می نوازند و او بسیار خوشحال است که این سرمایه اجدادی و نیاکانش از بین نمی رود و نسل به نسل در طایفه اش می گردد.

آري او نوازنده اي چيره دست و زبده است كه بسيار ساده زندگي مي كند و انساني مهربان و سرزنده است كه بسيار متين و با وقار سخن مي گويد و در بين سخنانش هيچ گاه از شكر خداوند غافل نمي گردد.

تقدیر …..

وقتي از لوح هاي تقدير و ديپلم هاي افتخارش كه در گوشه اتاق روي هم افتاده بود و چند تای آن بر دیوار الصاق شده بود  پرسيدم  با همان لبخند ملايم  با همان چهره ي روشن وچشم هاي مهربانش گفت :

انسان گرسنه لوح تقدير به چه دردش مي خورد با سيلي صورت خود سرخ نگه داشتن است .

هنرمند پر آوازه اي چون خان محمد آدينه پور هنوز هم بايد براي خرج و امرار معاش خانواده بايد به مراسم هاي عروسي برود و ساعت ها عليرغم ميل باطني اش سازبنوازد و وقتي از نواختن دست بكشد كه عرق و فشار بر حنجره و شش ها امانش را ببرد.

هنوز هم مجبورم در مجالس عروسی ساز بنوازم

خانمحمد می گوید: من به سن بازنشستگی رسیده ام ولی برای تامین معاش خانواده باید به مجالس عروسی بروم که دیگر از حوصله ام خارج است ولی مجبورم و شغل دیگری ندارم .

صفاي اين مرد آنقدر زياد بود كه دل كندن از او سخت بود و هنگام خداحافظي  بغضم گرفت كه چرا تقدير از اساتيد و بزرگان بعد از مرگشان  صورت مي گيرد

1 پاسخ به “گفتگو با خان محمد آدینه پور قوشمه نواز بزرگ کُرد خراسان

  1. tr 28 سپتامبر 2011 در 11:50 ب.ظ.

    چرا از اثارشان نگذاشتید؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: