30 درصد روستاهای خراسان شمالی آب سالم ندارند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی خبر داد:

30 درصد روستاهای خراسان شمالی آب سالم ندارند

به گزارش خبرگزاری  مهر، هم اکنون، 45 روستای بالای 20 خانوار خراسان شمالی با جمعیت 11هزار و 100 نفر به علت دور بودن از مسیر مجتمع آبرسانی، شور بودن آب منطقه و مسایل اجتماعی از آب آشامیدنی سالم محروم مانده اند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی افزود: در حالیکه شاخص کشوری بهره مندی مناطق روستایی از آب آشامیدنی 75 درصد است، متوسط شاخص بهره مندی از این نعمت الهی در مناطق روستایی خراسان شمالی حدود 70 درصد است.

بهروز برنامهر اظهار داشت: روستاییان جاجرم با 90.35 و شیروان با 59.31 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی سالم در استان را دارند.

وی تصریح کرد: اکنون 130 دهنه چشمه با دبی 375 لیتر آب برثانیه، 220 حلقه چاه با دبی هزار و 113 لیتر بر ثانیه و 14 رشته قنات با دبی 29 لیتر بر ثانیه زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی است که آب آشامیدنی ساکنان 604 روستای استان را تامین می کند.

برنامهر تعداد روستاهای بالای 20 خانوار خراسان شمالی را 704 روستا با 386 هزار و 745 نفر جمعیت اعلام کرد.


متن کامل در ادامه خواندن

این مسئول گفت: از این تعداد 416 روستا با 230 هزار و 348 نفر جمعیت زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خراسان شمالی قرار دارند و مشکلی از نظرتامین آب آشامیدنی ندارند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی افزود: برای حذف محرومیت روستاییان استان از آب آشامیدنی ایجاد پنج مجتمع آبرسانی در نقاط مختلف این استان با اعتبار 520 میلیارد ریال در نظرگرفته شده است.

برنامهر افزود: مجتمع های آبرسانی روستایی در مناطق راز و جرگلان بجنورد و سرداب سرانی شیروان ایجاد می شود تا مشکل تامین آب شرب 80 درصد از روستاهای فاقد پوشش این شرکت حل شود.

ماهانه یک میلیارد ریال در آب آشامیدنی صرفه جویی خراسان شمالی شده است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی نیز در خصوص وضعیت آب خراسان شمالی گفت: قبل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها سرانه مصرف مشترکان آب آشامیدنی شهری استان 19 مترمکعب بود که اکنون به 16 متر مکعب کاهش یافته و ماهانه یک میلیارد ریال صرفه جویی در بخش آب آشامیدنی شهروندان این استان می شود.

سید ابراهیم علوی با اشاره به اینکه بارندگی در سال آبی امسال 33 میلیون متر مکعب بوده، اظهار داشت: این درحالیست که مصرف آب آشامیدنی شهرهای این استان در سال آبی 37 میلیون متر مکعب بوده و نیاز مبرم به اجرای طرحهای مدیریت در بخش صرفه جویی است.

35 درصد از شبکه آبرسانی 18 شهر استان خراسان شمالی فرسوده است

وی تصریح کرد: هم اکنون این شرکت 60 درصد از اعتبارات را به توسعه شبکه آبرسانی و بقیه اعتبارات را به بازسازی اختصاص داده است.

علوی افزود: با تخصیص این میزان اعتبار برای اصلاح و بازسازی شبکه آبرسانی شهری فرسوده در استان به 10 سال زمان نیاز است.

خراسان شمالی از نظر برخورداری از تصفیه خانه فاضلاب شهری نسبت به متوسط کشوری 13 درصد عقب است

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی همچنین گفت : برخورداری این استان از تصفیه خانه فاضلاب شهری 27درصد است.

علوی از شروع عملیات اجرایی ساخت سه تصفیه خانه فاضلاب با ظرفیت شش هزار متر مکعب در شهرهای بجنورد، شیروان و آشخانه در سال جاری خبر داد.

وی اذعان کرد: امسال عملیات ساخت تصفیه خانه فاضلاب شهری با ظرفیت هفت هزار متر مکعب تکمیل می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی تعداد مشترکان شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی را 130 هزار مشترک در 18 شهر استان عنوان کرد.

علوی افزود: هدررفت آب آشامیدنی از شبکه آبرسانی شهری این استان در سال 1389به 22.5 درصد رسید که این رقم در پایان سال 1388 حدود 24 درصد بود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: