افزايش وقوع قتل بيانگر خشونت در جامعه است

نويسنده: مجيد ابهري

  *متخصص علوم رفتاري
منبع: خبرگزاري دانشجويان ايران

اعتياد، بيكاري، فقر، كمبود نشاط در جامعه، فشارهاي فكري و مادي، بدگماني، فاصله گرفتن از باورهاي ديني و ارزش هاي اخلاقي، قانون گريزي و… از جمله دلايلي است كه وجود يك يا مجموعه يي از آنها در فرد مي تواند سبب وقوع جرايمي نظير قتل هاي خانوادگي شود. قتل هاي خانوادگي ريشه در باورهاي غلط فرهنگي و جغرافيايي افراد دارد و انتخاب نادرست شريك زندگي، ترس از طلاق و اجبار به ادامه دادن رابطه با آن فرد باعث بروز اختلافات رفتاري و خيانت زوجين به يكديگر مي شود كه در نهايت به جنايت و قتل هاي خانوادگي منجر خواهد شد. آمار ارايه شده از سوي نيروي انتظامي مبني بر وقوع يك قتل خانوادگي از هر سه قتل در سال 89 نشان دهنده آن است كه رشد وقوع قتل در جامعه نه تنها بيانگر افزايش خشونت در آن است بلكه تضادهاي رفتاري افراد را نيز مشخص مي كند.

    فاصله گرفتن از ارزش هاي اخلاقي و باورهاي ديني، آلوده كردن دامان خانواده به خيانت، ايجاد حس توهم و بدگماني و نيز تحريكات رواني اطرافيان سبب وقوع اينگونه جرايم مي شود. قتل والدين توسط فرزندان و نيز كشتن فرزندان به دست والدين نمونه يي از اين بحث هاست. علل اصلي بروز آن را بايد عواملي مانند سندروم مواد مخدر (خماري)، روان پريشي، شخصيت ضداجتماعي افراد و بيماري هاي رواني در آنان دانست كه در آن فرد به سبب كوچك ترين موضوعي پرخاشگري مي كند و در موارد حاد دست به اقداماتي نظير قتل مي زند. دسته بندي ديگري از قتل هاي خانوادگي قتل به دست اقوام نسبي و سببي است كه در اين گروه از قتل ها مسائل مادي اصلي ترين نقش را دارند كه داشتن طلب يا تسويه حساب هاي مادي در اين زمره است.

    نمايش فيلم هاي خشن و مروج خشونت از شبكه هاي ماهواره يي و تلويزيون داخلي در كنار بازي هاي رايانه يي خشونت بار سبب ضعف مهارت هاي اجتماعي و عدم كنترل و مديريت احساسات و هيجانات از سوي افراد شده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: