چگونه از سکته قلبی و مغزی دور بمانیم مصاحبه اختصاصی با پروفسور سمیعی، افتخار پزشکی ایران در آلمان

چگونه از سكته قلبي و مغزي دور بمانيم
مصاحبه اختصاصي با پروفسور سميعي، افتخار پزشكي ايران در آلمان


منبع : روزنامه شرق > شماره 1335 14/6/90 > صفحه 9 (سلامت)
نويسنده: رضا حسينمردي

ما ايراني ها به او افتخار مي كنيم. پروفسور مجيد سميعي متولد 1316 هجري شمسي در شهر زيبا و سرسبز رشت در خانواده اي اهل علم و دانش است. در تهران بزرگ شده و تحصيل كرده است. در سال 1351 به درجه پروفسوري جراحي مغز و اعصاب نايل آمد. مدت ها رياست مجمع جهاني جراحان مغز و اعصاب جهان را بر عهده داشت و به همت او، انجمني تحت عنوان «جراحان قاعده جمجمه» با عضويت بيش از هزار جراح زبردست و استاد در دنيا ايجاد شده است. 
    پروفسور سميعي كه در سال 1385 به عنوان چهره ماندگار كشورمان معرفي شد اكنون 74 سال دارد و دست هايش بدون حتي اندك لرزش و خطا، ناجي جان بيماران مغز و اعصاب از تمام نقاط دنيا مي شود.
    شهر هانوور يا به قول آلماني ها (هانوفر) در ذهن اهالي دانش و علم، يادآور انساني وارسته و مردي پرتلاش در عرصه تخصصي جراحي مغز و اعصاب است كه در محيطي ويژه و منحصر به فرد مشغول طبابت است در ساختماني بسيار زيبا و بي نظير كه به افتخار حضور علمي و درماني اش در شمال آلمان (هانوفر) بنا شده است.
    سفر من به كشور آلمان به منظور تهيه برنامه اي مستند از يك دوره تخصصي جراحي فك و صورت و جراحي كاشت ايمپلنت هاي دنداني در دانشگاه علوم پزشكي و دندانپزشكي هانوور موسوم به MHH در اوايل مردادماه صورت گرفت.
    در اين سفر، گروهي از متخصصان جراحي فك و صورت، پريودونتولوژي و دندانپزشكي از ايران و لبنان حضور داشتند اما ديدار با نابغه جراحي مغز و اعصاب جهان يعني پروفسور مجيد سميعي نيز در برنامه آموزش آنها در نظر گرفته شده بود.
    من به واسطه آشنايي قبلي ام با پروفسور سميعي كه برمي گردد به زماني كه ايشان براي شركت در سمپوزيوم هاي جراحي اعصاب به ايران مي آمدند و در بيمارستان ميلاد با انجام تعدادي جراحي دشوار قاعده جمجمه به نجات جان انسان ها كمك مي كردند و من هم به عنوان خبرنگار و مستندساز تلويزيوني، برنامه هاي فراواني از ايشان تهيه كردم، هميشه آرزو داشتم تا از مركز او در آلمان نيز بازديد كنم و بالاخره اين امكان مهيا شد. مركز علوم اعصاب هانوور كه به انستيتو نوروساينس نيز معروف است (INI) در هفت طبقه و شبيه مغز انسان ساخته شده است. ساختار آن از شيشه هاي دوجداره به عنوان پنجره و ديوارهاي آلومينيومي طراحي شده و اتاق هاي عمل در ناحيه پيشاني تعبيه شده است. 
    وقتي پروفسور را در اتاق كارش، در طبقه هفتم ساختمان انستيتو علوم اعصاب ديدم، مشغول ويزيت يك مرد خلباني از كشور نيوزيلند بود. اين فرد به دليل تومور مغزي بايد تحت جراحي قرار مي گرفت اما اگر جراحي او به هر علت دچار مشكل مي شد، تا ابد از ادامه فعاليت حرفه اي و حتي زندگي عادي بازمي ماند، به همين دليل جراحان مغز و اعصاب، پروفسور سميعي را به عنوان بهترين درمانگر معرفي كرده بودند.
    البته در طبقات مختلف اين مركز فوق تخصصي بيماران فراواني از كشورهاي عربي منطقه حوزه خليج فارس به ويژه امارات متحده عربي، جمهوري اسلامي ايران و عراق مشاهده كرديم.
    افرادي كه براي جراحي تومورهاي مغزي به ويژه اعماق غيرقابل دسترس و دشوار قاعده جمجمه يا درمان مشكلات نخاع و سكته هاي مغزي به منظور مداوا به اين مركز آمده بودند.
    بايد پروفسور در دقايق پيش رو هرچه سريع تر خود را به اتاق عمل مي رساند تا دو بيمار يكي با خونريزي وسيع مغزي و سكته و بيماري ديگر با نوعي تومور مغزي قاعده جمجمه را نجات دهد.
    اتاق عمل در طبقه پنجم بود. با گذر از راهروهاي مختلف وارد رختكن تودرتويي شديم. چند اتاق كه هر كدام مخصوص تعويض لباس ها بود. در اتاق عمل دوربين هاي ميكروسكوپي در ناحيه جراحي آماده بود تا فضايي مناسب براي چشمان جراح را ايجاد كند.
    من از اين فرصت استثنايي استفاده كردم و تا جاي ممكن از مراحل جراحي فيلم و عكس تهيه كردم. اين شانس شايد براي هيچ خبرنگار ايراني تا اين لحظه فراهم نشده بود حتي خبرنگارهاي ZDF هم بايد ماه ها در نوبت مصاحبه و تصويربرداري از پروفسور سميعي به انتظار مي ماندند.
    عمل جراحي خارج كردن تومور از قاعده جمجمه در اتاقي ويژه و زير تصويربرداري همزمان MRI و جراحي لحظه به لحظه صورت گرفت.
    پس از پايان عمل فرصتي كوتاه براي صحبت با پروفسور سميعي پيدا كردم. از پروفسور پرسيدم بيشترين بيماراني كه به اين مركز مراجعه مي كنند چه كساني هستند؟ در پاسخ گفت: بيشتر بيماران درگير تومورهاي مغزي و نخاعي هستند. اين دو گروه بيشترين تعداد مراجعان را به خود اختصاص داده اند، البته خونريزي هاي مغزي هم جزو موارد پرشمار مراجعه به شمار مي رود.
    درصد قابل توجهي از بيماران به دليل تومورهاي قاعده جمجمه و موارد دشواري كه در نواحي عميق و دور دست مغز قرار دارند از كشورهاي مختلف دنيا از اروپا و روسيه، اوكراين و ايران به اين مركز مراجعه مي كنند و اين افتخار من و همكارانم است تا ناجي جان آنان باشيم.
    در حال حاضر با گسترش دانش و تجهيزات، دو روش اصلي براي عمل هاي جراحي فوق تخصصي شكل گرفته كه يكي با بهره گيري از شبيه سازهاي مغزي با دوربين و ابزارهايي همانند آندوسكوپ و نويگيتور Navigator كه ساختمان مغز توسط آنها كاملاقابل مشاهده است و ديگري كار زير دستگاه مگنتيك رزوناس يا همان ام . آر.آي MRI است كه با آن مي توان تصاويري دقيق و بدون آسيب از بافت مغز در اختيار داشت.
    با اين دو روش لحظه به لحظه عمل در اختيار جراح است و او با چشمي باز و دقيق عمل جراحي را مديريت مي كند و پروفسور سميعي سپس در مورد فعاليت هايش در مركز فوق تخصصي آلمان گفت: «يكي از مهم ترين هدف هاي من در مركز علوم اعصاب هانوفر تربيت نيروهاي متخصص و توانا براي سراسر جهان است. البته جذب اين نيروها براي دوره هاي كوتاه مدت يك هدف است ولي راه اندازي مراكزي مشابه در ايران و چين هدف نهايي من است.»
    هم اكنون مركزي به نام مركز علوم اعصاب در انتهاي اتوبان همت تهران در حال شكل گيري و ساخته شدن است كه به نظر من تا يك سال و نيم آينده مورد بهره برداري قرار مي گيرد. با آغاز فعاليت اين مركز، بسياري از مشكلات بيماران كشورمان در همان ايران پيگيري و درمان شده و در همكاري با مركز مادر در هانوور، موارد دشوار و صعب العلاج به صورت مشترك تحت مداوا قرار مي گيرد. 
    اين پزشك توانا اشاره كرد كه يكي از اهداف اصلي او آموزش متخصصان و نيروهاي جوان در مركز علوم اعصاب ايران و آشنايي و كسب مهارت آن با روش هاي درماني روز دنياست. با اين برنامه ها درمان ناهنجاري هاي عروق مغزي، كاشت الكترودهاي مغزي براي درمان ناشنوايي كه از طريق حلزون شنوايي و دستگاه هاي مخصوص محقق مي شود، درمان پاركينسون با قرار دادن نوعي باتري در مسير اعصاب دچار اختلاف در ناحيه هسته مغز همچنين درمان هاي دشوار جراحي مغز و اعصاب صورت مي گيرد.
    اكنون تعداد زيادي رزيدنت (دستيار تخصصي) جراحي اعصاب از ايران براي آموزش و كسب تجربه در مركز علوم اعصاب هانوفر انتخاب شده اند كه تا طي دو سال آينده تحت تعاليم پيشرفته قرار گيرند.
    پرفسور سميعي در مورد طراحي بديع مركز فوق تخصصي اش در شهر هانوفر گفت: براي ساختن ساختمان علوم اعصاب برش هاي مغز از طريق سي. تي. اسكن و MRI در اختيار آرشيتكت ها و مهندسان قرار گرفت و آنان توانستند به صورتي بسيار دقيق، مركز علوم اعصاب هانوفر را شبيه مغز انسان بسازند و همچنين پروژه در ايران هم در حال پياده شدن است. دقيقا مشابه اما با اين تفاوت كه ساختار مغز انسان روي يك پايه سه طبقه اي ساخته و نصب مي شود به گونه اي كه وقتي از اتوبان همت عبور مي كنيد اين مجتمع عظيم را در كوهپايه مشاهده خواهيد كرد. من فكر مي كنم گردشگراني كه به تهران مي آيند حتما جذب اين ساختمان خواهند شد چون در آلمان همين طور است.
    وي ادامه داد: بسيار خوشحالم كه در شهري كه در آن بزرگ شده ام مشابه مركز علوم اعصاب آلمان راه اندازي مي شود و اين مساله آرزوي قلبي من بود كه بسيار از اين بابت خوشحالم. وي سپس گفت: براي من خستگي در كار معني ندارد. پس از جراحي هاي روزانه با ويزيت و سركشي به بخش هاي مختلف و درمانگاه اوقات كاري ام را تكميل مي كنم و سپس به كارهاي زندگي شخصي ام مي پردازم يكي از علل سخت كوشي من اين است كه پرخوري در زندگي ام مفهومي ندارد و سعي مي كنم با غذاهاي كم حجم ولي پرانرژي نياز روزانه ام را تامين كنم به همين دليل رخوت و سستي در من معنا ندارد.
    امروزه ورزش، تحرك و تغذيه سالم مي تواند از بروز بسياري از بيماري ها به ويژه سكته قلبي و مغزي جلوگيري كند. يكي از مهم ترين عوامل سكته مغزي يا قلبي در سنين پايين تغذيه نامناسب، فشار خون بالاو مصرف سيگار و دخانيات است. كيفيت جدار عروقي نقش مهمي در طول عمر آنها و مقاومت شان دارد. اگر مواد غذايي نامناسب و غيرتازه مصرف كنيم اين جدار عروقي دچار انسداد و پارگي مي شود.
    مصرف ماهي و غذاهاي دريايي به همراه ميوه هاي سرشار از ويتامين و سبزيجات تازه، نقش موثري در طول افزايش عمر دارد. استرس، عصبانيت، فشارهاي روحي و عصبي موجب ضعف در سيستم دفاعي بدن مي شود. توصيه مي كنم از اين عوامل مخرب دوري كنيم، ورزش و تحرك روزانه را جزو مهم زندگي خود محسوب كرده و معاينات دوره اي به ويژه از دهه چهارم زندگي به بعد را فراموش نكنيم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: