تخت‌جمشيد تا ٣٠ سال آينده نخواهد بود

خبرنگار امرداد – میترا دهموبد :

http://amordadnews.com/neveshtehNamyesh.aspx?NId=5357

فرسايش، تخت جمشيد را دارد كمرنگ و كمرنگ‌تر مي‌كند.  به گفته‌ي كاميار عبدي، باستان‌شناس، اگر فرسايش به همين‌گونه پيش رود و براي كاستن از شتاب آن،  انديشه‌اي نشود، ٣٠ سال ديگر، از تخت‌جمشيد خبري نخواهد بود.
عوامل طبيعي و انساني با دست‌اندازي‌هاي انجام شده، شتاب بيشتري به فرسايش اين يادگار هزاران ساله داده است.
عبدي گفت: «باد و باران و نور خورشيد، عوامل طبيعي فرسايش هستند اما مواد شيميايي كه اين روزها در هوا هستند، سرعت فرسايش را چندين برابر كرده‌اند.»
آن‌گونه كه عبدي گفت، پتروشيمي مرودشت، پالايشگاه شيراز، كارخانه‌هاي كوچك و بزرگ منطقه‌ي مرودشت همچون كارخانه‌ي ارج، فضا را پر از مواد شيميايي كرده‌اند كه اين مواد به همراه آب باران يا به خودي خود، بر روي سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌‌هاي تراش‌خورده‌ي اين گستره‌ي تاريخي مي‌نشينند و در حال ويران كردنش هستند.
او گفت: «تلخ‌تر از همه، اين كه زباله‌هاي شهر مرودشت، درست پشت كوه مهر(همان كوهي كه در دامنه‌اش، تخت‌جمشيد ساخته شده)، سوزانده مي‌شود.»
به گفته‌ي وي چه توقعي مي‌توان داشت، هنگامي كه دود و گازهاي پر از مواد شيميايي بر روي اين آثار مي‌نشينند و ذره‌ذره، آن را مي‌خورند.
او گفت: «همه‌ي درگاهي‌هاي كاخ صدستون خرد شده‌اند و به تلنگري فرو مي‌ريزند.»
به گفته‌ي وي از دودكش پالايشگاه و پتروشيمي و كارخانه‌ها، هزار گونه ماده‌ي شيميايي بيرون مي‌آيد كه همه‌ي اين‌ها روي هم، فرسودگي اين سازه‌ي بي‌همتاي جهاني را در پي داشته‌اند.
دكتر عبدي به افزايش جمعيت شهر مرودشت نيز اشاره كرد و گفت: «جمعيت مرودشت كه در نزديكي تخت‌جمشيد است نيز، افزون شده و اين يعني گرم شدن. و گرم شدن و دگرگوني دماي هوا نيز يكي ديگر از عوامل فرسايش است.»
عبدي گفت: «اگر سازمان ميراث اقتدار مي‌داشت نبايد اجازه مي‌داد كه پالايشگاه و پتروشيمي و اين‌ كارخانه‌هاي بزرگ و كوچك ساخته شود.»


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: