عجیب‌ترین مطلبی که تا بحال خوانده ‌اید این مدل خوابیدن شما را می کشد

باز نشر اختصاصی از مجله ی :

انسان‌ها يك سوم از كل زندگي خود را در خواب سپري مي‌كنند. تقريبا همه مي‌دانيم كه خوابيدن فوايد بسياري براي بدن دارد اما آيا مي‌دانستيد كه حالت خوابيدن شما به پهلو، به پشت يا روي شكم مي‌تواند زمينه‌ساز بعضي از بيماري‌ها باشد؟  تحقيقات نشان مي‌دهد 95 درصد مردم هميشه در يك حالت ثابت به خواب مي‌روند. در اين نوشته سعي مي‌كنيم شما را با بعضي از فوايد و مضرات حالت‌هاي مختلف خوابيدن آشنا كنيم.


اين  جوري بخوابيد صورت‌تان پيرتر مي‌شود

وقتي مانند مصدومان مي‌خوابيد (حالت ‌ريكاوري)

مفيد براي: رفلاكس معده
مضر براي: چروك‌هاي صورت
از اين حالت به‌عنوان ريكاوري ياد مي‌شود، چرا كه معمولا بعد از تصادفات و سوانح، پزشكان اورژانس بيماران را در اين وضعيت قرار مي‌دهند. به اعتقاد كارشناسان خوابيدن به اين شكل مي‌تواند كمك زيادي به هضم غذا كرده و از بازگشت اسيد معده به داخل دهان پيشگيري كند. مهم‌ترين دليل بازگشت محتويات شكم به داخل دهان،  ضعيف بودن دريچه خاصي است كه در محل اتصال معده به مري قرار گرفته است. در بعضي مواقع اين وضعيت همراه با احساس سوزش شديد در دهان و حالت تهوع است. تحقيقات نشان مي‌دهد بهترين روش براي پيشگيري از اين حالت كه به آن رفلاكس معده گفته مي‌شود خوابيدن به پهلوي سمت چپ است كه البته دانشمندان هنوز به‌دليل اصلي آن پي نبرده‌اند. اگرچه اين حالت مي‌تواند سوزش‌هاي شكمي را كاهش دهد اما اثر بدي روي چين و چروك‌هاي صورت دارد. در اين وضعيت فشار بيشتري در قسمتي از صورت كه در بين گوشه بيني تا كناره‌هاي دهان قرار گرفته وارد مي‌شود.  از اين ناحيه به‌عنوان خط خنده ياد مي‌شود و بسته به اينكه شما روي سمت چپ يا راست بدن خود مي‌خوابيد، به مرور زمان اين خط‌ها عميق‌تر شده و چين و چروك‌هاي بيشتري روي صورت ظاهر مي‌شوند.
توصيه‌هاي بهتر: اگر خوابيدن روي پهلوي سمت چپ به شما در كاهش سوزش‌هاي معده و بازگشت اسيد به داخل دهان كمكي نمي‌كند، سعي كنيد بالش بلندتري زير سر خود قرار دهيد. با اين كار قسمت فوقاني بدن شما بالاتر از معده قرار گرفته و نيروي جاذبه مانع از راه يافتن اسيد به داخل دهان‌تان خواهد شد. براي كاهش چين و چروك‌هاي صورت همچنين مي‌توانيد از بالش‌هاي ابريشمي استفاده كنيد. ابريشم نرم‌تر از ديگر پارچه‌هاست و فشار كمتري به پوست صورت شما وارد مي‌كند. اين پارچه مي‌تواند به راحتي رطوبت اضافي موجود روي پوست را جذب كند. علاوه بر آن عوامل ضد‌باكتري روي اين ابريشم وجود دارند كه دسته گسترده‌اي از باكتري‌ها و قارچ‌هاي رو پوست را از بين مي‌برند. از سوي ديگر بعضي تحقيقات نشان داده استفاده از بالش‌هاي ابريشمي كمك زيادي به زنان در كاهش علائم بعد از يائسگي مي‌كند. اين علائم شامل احساس گرگرفتگي، قرمزي، جوش زدن و برخي مشكلات ديگر است.


اگر استخوان‌هاي‌تان درد مي‌كند اين‌طوري بخوابيد

وقتي مانند جنازه مي‌خوابيد ( خوابيدن روي پشت)

مفيد براي: آرتروز
مضر براي: آسم، خر و پف، گرفتگي نفس هنگام خواب، بيماران قلبي
به گفته كارشناسان خوابيدن به پشت كمك زيادي به افرادي مي‌كند كه از آرتروز و دردهاي مفصلي رنج مي‌برند. در اين حالت وزن بدن به‌طور مساوي در همه جهات تقسيم مي‌شود و هيچ نقطه‌اي بيشتر از قسمت‌هاي ديگر تحت فشار قرار نمي‌گيرد اما در عوض خوابيدن به اين شكل مي‌تواند صداي خر و پف شما را بلندتر از هميشه كند. در اين وضعيت عضلات آرواره‌ها و زبان كه معمولا در هنگام خواب شل و آويزان مي‌شوند تحت‌تاثير نيروي جاذبه قرار گرفته و مسير تنفسي را سد مي‌كنند. به اين ترتيب گلو باريك‌تر شده و عبور و مرور هوا با سختي بيشتري همراه مي‌شود كه در نهايت منجر به خر و پف مي‌شود. اين موضوع به‌خصوص براي افراد چاق از اهميت بيشتري برخوردار است، چرا كه چربي‌هاي اضافي كه در جلوي گردن انباشته شده‌اند مي‌تواند به بدتر شدن شرايط كمك كند. البته مهم‌تر از خر و پف كردن، قطع شدن مسير تنفس براي مدت كوتاه و حتي بلند است كه از آن به‌عنوان وقفه‌هاي تنفسي يا ايست تنفسي ياد مي‌شود. در بعضي از مواقع قطع‌شدن نفس ممكن است تا بيش از 10ثانيه به طول بينجامد كه باز هم عامل اصلي آن تاثير جاذبه روي گلو و زبان است.
محققان با انجام آزمايشاتي متوجه شدند ميزان اكسيژن در خون افرادي كه روي كمر خود مي‌خوابند كاهش پيدا مي‌كند كه اين موضوع به‌ويژه براي بيماران قلبي و ريوي خطرناك است.
افرادي كه در اين وضعيت مي‌خوابند سريع‌تر از حالت‌هاي ديگر نفس مي‌كشند و اصطلاحا به نفس‌نفس‌زدن مي‌افتند. به همين دليل اكسيژن به عمق بافت‌هاي بدن آنها نفوذ نمي‌كند كه اين موضوع براي بيماران قلبي و مبتلايان به آسم خطرناك است.
توصيه‌هاي بهتر: اگر قرار گرفتن روي كمر، حالت محبوب شما براي خوابيدن است، سعي كنيد حتما از يك بالش محكم و سفت استفاده كنيد. درصورتي كه از گردن و ستون فقرات شما حمايت خوبي به عمل نيايد، فشار زيادي به عضلات گردن و شانه وارد مي‌شود كه در دراز مدت منجر به درد مي‌شود.
براي افرادي كه عادت به خوابيدن روي كمر خود كرده‌اند و اين موضوع باعث بلند شدن صداي خر و پف‌شان هنگام شب مي‌شود هم راه حلي وجود دارد؛آن‌ها مي‌توانند يك بالش را زير كمر خود قرار دهند تا به اين ترتيب حين خواب به چرخيدن به پهلوي راست يا چپ تشويق شوند.


استفاده از بالش‌هاي ابريشمي كمك زيادي به زنان در كاهش علائم بعد از يائسگي مي‌كند. اين علائم شامل  گرگرفتگي، قرمزي، جوش زدن و برخي مشكلات ديگر است


 

براي كمك به ديسك‌هاي بدن

وقتي مانند جنين مي‌خوابيد

مفيد براي: دردهاي پشت كمر
مضر براي: دردهاي ناحيه گردن، سر درد
اين معمول‌ترين حالت خواب در جهان است. تقريبا سه چهارم از ما روي پهلوي خود مي‌خوابيم درحالي‌كه پاهاي خود را به داخل شكم خم كرده‌ايم. محققان معتقدند اين وضعيت مي‌تواند به ما در ترميم جراحات و آسيب‌هاي وارد شده به بدن كمك كند.
در طول روز، ستون فقرات ما تحت فشار زيادي از جانب نيروي جاذبه قرار مي‌گيرد كه اين فشار مستقيما به فاصله بين مهره‌ها وارد مي‌شود.
اگر شما در حالتي بخوابيد كه فشاري به پشت كمرتان وارد نشود، جريان آب داخل بدن بيشتر به سمت ديسك‌هاي كمر جذب مي‌شود و به ترميم آسيب‌ها كمك مي‌كند.
اما در اين وضعيت حتما بايد اطمينان حاصل كنيد كه گردن شما به‌خوبي با ديگر قسمت‌هاي بدن تنظيم شده باشد. به عبارت ديگر بالش شما نبايد خيلي بالا يا خيلي پايين باشد، چرا كه در غيراين صورت فشار زيادي به عصب‌هاي گردن وارد شده و سردرد و گردن‌درد را در صبح روز بعد به همراه خواهد داشت.
توصيه‌هاي بهتر:اگر بتوانيد بالشي پيدا كنيد كه فاصله بين شانه‌ها و گردن را به‌خوبي پر كند، مي‌توان از دردهاي گردن و سردرد پيشگيري كرد. در حالتي كه خوابيده‌ايد، از يك نفر بخواهيد به ستون فقرات و گردن شما نگاه كند. اين قسمت‌ها بايد درست در امتداد يك خط باشند و گردن‌تان نبايد پايين‌تر يا بالاتر از ستون فقرات قرار بگيرد. همچنين اگر يك بالش بين زانوهاي خود قرار دهيد، كمك بيشتري به تنظيم ستون فقرات مي‌شود و از قرار گرفتن لگن و ران‌ها در وضعيت‌هاي نادرست پيشگيري خواهد شد.


وقتي كه در حالت آفتاب گرفتن مي‌خوابيد

 ‌خوابيدن روي شكم

مفيد براي: خر و پف
مضر براي: دندان قروچه، بي‌حسي و درد در دست‌ها
خوابيدن به روي شكم مي‌تواند در پيشگيري از خر و پف نقش زيادي داشته باشد زيرا در اين حالت عضلات گلو بر اثر نيروي جاذبه مسير تنفسي را سد نخواهند كرد اما اگر فردي عادت به دندان قروچه حين خواب داشته باشد، اين وضعيت مي‌تواند ضررهاي زيادي داشته باشد. اگر شما روي شكم خود بخوابيد، فك پايين جلوتر از وضعيت طبيعي خود قرار خواهد گرفت و اگر در اين حالت دندان قروچه كنيد، فشار زيادي به دندان‌هاي پاييني وارد مي‌شود.
همچنين اين حالت باعث بروز مشكلات عصبي در قسمت بالايي بدن خواهد شد. زماني كه روي شكم خوابيده‌ايد، فشار بالش روي گردن بسيار كم يا بسيار زياد خواهد بود و تنظيم ستون فقرات به راحتي به هم مي‌خورد. اين موضوع مي‌تواند فشار روي سيستم عصبي را به‌خصوص در افراد مسن بيشتر از حد معمول كند. اين شكل خوابيدن سبب مي‌شود كه فرد ناخودآگاه سر خود را به سمت چپ يا راست بچرخاند كه باز هم به بيشتر شدن فشار به اين قسمت‌ها كمك مي‌كند.
همراه با افزايش سن، كانال‌هايي كه مسير عبور عصب‌هاي بدن هستند باريك‌تر مي‌شوند و خوابيدن به اين شكل مي‌تواند به بدتر شدن اين وضعيت كمك كند. دقيقا به همين دليل است كه سالمندان معمولا از بي‌حس شدن انگشتان دست و احساس سوزش در آن‌ها شكايت مي‌كنند.
توصيه‌هاي بهتر: بهتر است از تشك‌هاي نرم استفاده كنيد تا شكل بدن‌تان را هنگام خواب به‌خود بگيرند. در اين وضعيت ستون فقرات شما هم در حالت صاف‌تري قرار مي‌گيرد و فشار كمتري را متحمل خواهد شد. همچنين مي‌توانيد از يك بالش بلند استفاده كرده و آن را به شكلي زير خود قرار دهيد كه از ناحيه شكم تا شانه‌ها را بپوشاند. اين به كاهش خميدگي ستون فقرات و كم شدن فشار در اين قسمت‌ها كمك مي‌كند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: