10دغدغه ی این روزهای رویا تیموریان


  • باز نشر اختصاصی از مجله ی :


  •  جوانان

مسأله جوانان اين روزها با اين شرايط اقتصادي يكي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي من است. جوانان ما در دوره‌اي زندگي مي‌كنند كه زياد نمي‌توان به آينده آنها اميدوار بود، با توجه به اينكه بسياري از آنها تحصيلكرده هستند، اما بستر كاري مناسبي براي آنها فراهم نيست و شاهديم كه بسياري از جوانان با اينكه در رشته‌هاي مختلف مدارج تحصيلي بالايي را طي كرده‌اند، اما خانه‌نشين شده‌اند و كار مناسبي پيدا نمي‌كنند.

  •  از بين رفتن منابع ملي

متأسفانه به دليل مديريت‌هاي نادرست، منابع ملي و طبيعي كشورمان در حال نابودي است. به آثار تاريخي كشورمان اهميت كافي داده نمي‌شود و آثار تاريخي كشورمان اهميت كافي داده نمي‌شود و آثار تاريخي كشور را به انحطاط مي‌رود. در حالي كه آثار تاريخي جزء قدمت و سابقه يك كشور است و نياز به حمايت نگهداري دارد.

  •  خشونت تا كجا

يكي از دغدغه‌هاي اصلي من، مسأله شيوع طبيعت و خشونت در جهان است. اين خشونت كم‌كم به يك خشونت حيواني تبديل شده است. تمامي سازمان‌هاي جهاني و داخلي حفظ حقوق بشر، عليرغم شعارهايي كه مي‌دهند، حركتي در جهت از بين بردن اين خشونت جهاني انجام نمي‌دهند. بعد انساني كمرنگ‌ شده. خونريزي‌ها، قحطي‌ها و جنايت‌ها روز به روز بيشتر مي‌شود و اين خشونت را به وحشت انداخته و بيش از حد مرا ناراحت مي‌كند.

  •  افسردگي ناشي از بي‌پولي

متأسفانه شرايط اقتصادي به گونه‌اي حاد شده است كه سرپرست خانواده‌ها اغلب قادر به تأمين نيازهاي خانواده، به‌خصوص فرزندان نيستند. فرزندان نمي‌توانند حتي به كوچكترين نيازهاي خود دست پيدا كنند. براي انجام كاري به پول نياز است و اين بي‌پولي حتي فرزندان را از سرگرمي‌هايي مثل شركت در كلاس‌هاي مختلف ورزشي وتفريحي محروم مي‌كند. اين محروميت‌ها منجر به افسردگي مي‌شود و شاهديم كه اكثر نوجوانان و جوانان دچار افسردگي و حالت‌هاي عصبي شده‌اند.

  •  ازدواج

ازدواج جوانان يكي از اصلي‌ترين معضلات جامعه امروزي ماست. هيچ امنيت و تضميني براي آينده جوانان وجود ندارد و مشكلات اقتصادي به حدي زياد شده است كه جوانان قادر به تأمين مخارج خانواده مسن و يا حتي خورد و خوراك نيستند و همين امر باعث شده تا فساد روز به روز بيشتر شود و جوانان از ازدواج كناره‌گيري كنند.

  •  عدم احترام به حقوق ديگران

بارها شنيده‌ايم كه رانندگي مردم يك شهر يا كشور گوياي، بخشي از روابط اجتماعي و فرهنگي آن شهر است. اما تصور مي‌كنم اين فرهنگ دچار هرج و مرج و خشونت شده است. متأسفانه احترام به حقوق ديگران كاملا بي‌معني شده و حرمت افراد به راحتي زيرسوال مي‌رود و گاهي به خاطر يك سوءتفاهم  كوچك حوادث هولناكي رخ مي‌دهد.

  •  فيلم‌هاي ضعيف و نحيف

سينماهاي ما اكثراً‌ خصوصي و يا نيمه خصوصي هستند و سرمايه‌گذاران فقط به دنبال جبران هزينه‌هاي خود هستند، همين امر باعث مي‌شود تا تهيه‌كنندگان به هر چيزي متوسل شوند و ما در سال‌هاي اخير شاهد نمايش فيلم‌هاي بسيار ضعيف هستيم. گاهي وقتي براي خريد به سوپرماركت مراجعه مي‌كنم، از ديدن پوسترهاي فيلم‌هاي رسانه‌اي سرم را پايين مي‌آورم و به عنوان يك بازيگر شرمنده ملت عزيزمان مي‌شوم، زيرا فكر مي‌كنم توليد و به تصوير كشيدن اين فيلم‌ها توهيني به مردم شريف و عاقل كشورمان است.

  •  ناهنجاري‌ به دنبال هنجار بودن

در اين شرايط ناهنجار امروزي، فقط بستر خانواده‌ها هستند كه جوانان را به رفتارهاي درست تشويق مي‌كنند، اما اين كافي نيست. زيرا جوان‌ها نسبت به هر مسأله‌اي از خود واكنشي نشان مي‌دهند و عليرغم توصيه‌ها و نصيحت‌هاي بزرگترها، اين واكنش رخ خواهد داد و در نتيجه سركشي و نافرماني در خانواده‌ها و در نهايت در خانواده بزرگ ما يعني جامعه زياد به چشم مي‌خورد.

  •  بازيگران نابازيگر

بازيگري در كشور ما از ساليان دور دچار مشكل شده است. افراد مختلفي بدون هيچ معيار و توانايي، بدون خلاقيت و تحصيلات مناسب وارد اين حيطه مي‌شوند و جاي بسياري از بازيگران صاحب نام گذشته را كه براي ورود به اين حرفه، تلاش كردند، تحصيل كردند و مطالعات بسيار داشتند، گرفته است. هيچ چيز با معيارهايي كه ما از اساتيد خود ياد گرفتيم، همخواني ندارد و بازيگري دچار يك آشفتگي و سردرگمي شده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: