شیث رضایی: من پسر خاصی هستم!

باز نشر از مجله ی یکشنبه

درباره تمام حواشی فوتبال، دایی، قطبی، باقری، حقیقی و فیروز کریمی!

شیث رضایی همیشه یکی از مهره های کلیدی خط دفاعی سرخ پوشان پایتخت محسوب می شود و هواداران روی او حساب ویژه ای باز می کنند. شیث برخلاف فصل های گذشته در این فصل خیلی چراغ خاموش و بی حاشیه کار کرده است و تا امروز که هشت ماه از سال نود را پشت سر گذاشته ایم هیچ گفت و گوی مطبوعاتی انجام نداده است و ترجیح داده یک بار هم که شده بی حاشیه باشد. آنچه در زیر می خوانید گفت و گوی مفصل با شیث رضایی است که ساعت 4 بعدازظهر یک روز نسبتا سرد پاییزی در منزل شیث انجام شد.

شیث رضایی که در فصل نقل و انتقالات در لیست حمید استیلی قرار گرفت و بعد از یک فصل پرحاشیه که با علی دایی سپری کرد، حالا به عنوان بازیکن موردعلاقه استیلی و یکی از بازیکنان اصلی سرخ پوشان پایتخت در لیگ یازدهم خوش می درخشد. شیث بازیکن پرحاشیه ای است و شاید همین حواشی او باشد که باعث شد خیلی از استقلالی ها هم او را دوست داشته باشند؛ این را خودش هم قبول دارد اما در کنار این حاشیه ها، شیث در کل بازی های خوبی هم برای پرسپولیس انجام داده است.

مخصوصا امسال که پرسپولیس استیلی به شدت بحران زده است، تجربه بالای شیث می تواندن به این تیم و مربی جوانش کمک کند. یکی از حواشی معروفی که شیث را حسابی سر زبان ها انداخت ماجرای شیرین کاری شماره 13 سرخ هاست که در هواپیما پشت بلندگو ایستاد و اعلام کرد هواپیما در حال سقوط است. البته در این مصاحبه او ترجیح داده است تا از این موضوع حرفی نزند. 

شیث رضایی همیشه یکی از مهره های کلیدی خط دفاعی سرخ پوشان پایتخت محسوب می شود و هواداران روی او حساب ویژه ای باز می کنند. شیث برخلاف فصل های گذشته در این فصل خیلی چراغ خاموش و بی حاشیه کار کرده است و تا امروز که هشت ماه از سال نود را پشت سر گذاشته ایم هیچ گفت و گوی مطبوعاتی انجام نداده است و ترجیح داده یک بار هم که شده بی حاشیه باشد. آنچه در زیر می خوانید گفت و گوی مفصل با شیث رضایی است که ساعت 4 بعدازظهر یک روز نسبتا سرد پاییزی در منزل شیث انجام شد.

1 – شیث معنی ندارد

بگذار از اول شروع کنم، خودت را برایمان معرفی کن.

**متولد 13 فروردین 1363 هستم و فکر می کنم اولین بازیکن تاریخ فوتبال ایران باشم که بدون حضور در تیم های باشگاهی، وارد تیم ملی نوجوانان کشورمان شدم. بعد از تیم ملی نوجوانان، عضو تیم ملی جوانان شدم، از آنجا به سایپا رفتم و یک سال در این تیم بازی کردم. پرسپولیس و صبا دوتیمی بودند که بعد از سایپا در آنها بازی کردم. بعد از یک فصل عضویت در تیم صبا، باز هم به تیم پرسپولیس بازگشتم و بقیه عمر فوتبالی ام را تا امروز در این تیم گذرانده ام.

شیث اسم خاصی است. درمورد نحوه انتخاب آن از پدرت سوال کرده ای؟

** بله، ما در دستور زبان فارسی این را داریم که اسم کلمه ای است که دارای معنی نباشد! اسم من هم معنی خاصی ندارد! مثلا دیوار، دیوار چه معنی دارد؟ هیچی! اما می توانیم صفت محکم را به آن بدهیم. شیث هم معنایی ندارد اما می توانیم برایش صفت هایی مثل باحال و خوش تیپ را به کار ببریم (خنده)… . شهلا، شهین، شعیب نام خواهران و برادر من است که همگی با حرف «ش» شروع می شود. من هم فرزند آخر خانواده هستم و خانواده ام تصمیم می گیرند برای انتخاب نام من به سراغ قرآن کریم بروند و اولین اسمی که با «ش» شروع می شود را برای نام من انتخاب کنند که به شیث می رسند.

پس شیث اسم یکی از پیامبران هم بوده، درسته؟

** بله، اسم سومین پسر حضرت آدم (ع) و حوا شیث بوده است…

چطوری بدون بازی باشگاهی عضو تیم ملی شدی؟

**به وسیله بک معرفی نامه از طرف هیات فوتبال استان مازندران به تیم ملی نوجوانان و سرمربی وقت این تیم، حمید درخشان، معرفی و بعد از تست، به تیم ملی دعوت شدم. اوایل در پست هافبک بازی می کردم اما بعد از مدتی در پست هافبک بازی می کردم اما بعد از مدتی در پست دفاع وسط، جا افتادم. آن سال، در بازی های آسیایی به عنوان بهترین مدافع و سومین بازیکن برتر مسابقات انتخاب شدم. آن سال یکی از بهترین نتایج تیم ملی نوجوانان رقم خورد و ما بعد از 32 سال به جام جهانی صعود کردیم. همان سال، من و رسول میرطرقی از طرف تیم جوانان پاریس سن ژرمن فرانسه دعوت نامه دریافت کردیم که متاسفانه به دلیل مشکلات مربوط به سربازی نتوانستیم با این تیم به توافق برسیم.

پس با این حساب تو می توانستی عنوان اولین بازیکن شاغل در لیگ فرانسه را به خودت اختصاص بدهی؟

**بله! هم من و هم رسول میرطرقی.

2 – خیلی ها با قطبی مشکل داشتند

برویم سراغ پرسپولیس، در سال اول حضور تو در این تیم به شهرت خوبی رسیدی، در مورد این حضور بگو.

** یک سال در سایپا بازی می کردم و اولین تیم باشگاهیم هم همین تیم بود. اتمام قراردادم با این تیم مصادف شد با حضور وینگو بگویچ در صدر کادر فنی تیم پرسپولیس، از قرار معلوم، ایشان بازی من را در سایپا دیده بود و به همین دلیل خواهان حضورم در پرسپولیس بود. تست دادم و در نهایت با این تیم قرارداد امضا کردم و از آن زمان تا امروز هم در خدمت این تیم هستم.

ایام حضورت در پرسپولیس مصادف بود با حواشی مختلف و جالب! اگر بخواهیم از افشین قطبی شروع کنیم، تو در اوایل فصل رابطه خوبی با قطبی داشتی اما در ادامه با هم به مشکل برخوردید، مشکل کجا بود؟

** افشین قطبی مربی ای بود که تازه به فوتبال ایران وارد شده و با شرایط فوتبال ما آشنا نبود. این را هم بگویم که من تنها بازیکنی نبودم که با افشین قطبی به مشکل برخوردم خیلی از بازیکنان آن تیم با ایشان مشکل داشتند، گواه این ادعا هم اینکه در پایان همان فصل و بعد از قهرمانی پرسپولیس، 9 بازیکن از تیم جدا شدند. این نشان می دهد که بازیکنان نمی توانستند با مربی خودشان کار کنند. خیلی از بازیکنانی که اصولا حاشیه ندارند مثل عباس آقایی، هم با آقای قطبی رابطه خوبی نداشتند و به مشکل خوردند. من هم جزئی از این بازیکنان بودم که البته مشکلم با ایشان بیشتر به چشم آمد.

اصل مشکل تو با قطبی چی بود؟

**مشکل اینجا بود که یکسری از آدم ها به قطبی خط می دادند و ذهنیت او از یک جایی به بعد، نسبت به من تغییر کرد.

چه کسی خط می داد؟

** نمی دانم. اما اواخر همکاری ما بود که به این نتیجه رسیدم. دوستان و اطرافیان آقای قطبی بیشتر به او خط می دادند و روی او تاثیر می گذاشتند.

از وضعیت فنی قطبی بگو! آنقدر که می گفتند خوب بود؟ حمید استیلی گفته بود که سالی که پرسپولیس قهرمان شد او تیم را قهرمان کرده بود!

** آقای استیلی هیچ وقت نگفتند که من پرسپولیس را قهرمان کردم. ایشان گفته بودند که من تیم را بسته ام و کسی که تیم را می بندد در موفقیت تیم بیش از هفتاد درصد سهیم است. مهم این است که یک مربی از لحاظ روحی و روانی بتواند روی تیمش کار کند که فکر می کنم قطبی در این مورد، مربی موفقی نبود چون شناختی روی بچه ها نداشت او مربی ای نبود که بخواهد احساسی کار کند. فوتبال ایران را هم زیاد نمی شناخت و بعد از حضورش در تیم ملی هم، دیدید که خیلی از بازیکنان تیم ملی با او به مشکل خوردند.

لطفا برای خواندن متن کامل به ادامه ی مطلب بروید

پس درمورد مشکل تو و قطبی، مقصر تو نبودی؟

**نه من، خیلی از بچه هایی که در پرسپولیس و تیم ملی با او کار کردند با مشکل مواجه شدند.

3 – لطفا هرکس کار خودش را انجام دهد

چرا مدتی است که کم مصاحبه  می کنی؟

** تصمیم گرفته ام زیاد صحبت نکنم. زیاد حرف زدن برای کسانی است که تازه وارد گود شده اند و می خواهند هر روز روی جلد مطبوعات و روزنامه ها باشند. بارها شده که مجلات و روزنامه های مختلف، خواسته اند که با هم گفت و گو کنیم اما محترمانه از مصاحبه عذر خواسته ام. واقعا حوصله این حرف ها را ندارم. باورت می شود که در سن 27 سالگی بی حوصله شده باشم؟!

این بی حوصلگی از کجا نشات می گیرد؟

** تحت فشار بوده ام. از نظر فکری فشار زیادی روی من بوده و به همین دلیل تصمیم گرفتم امسال، سال آرامی را پشت سر بگذارم. خط موبایلم را هم به همین دلیل عوض کرده ام که از حاشیه و حاشیه سازها فاصله بگیرم. اگر دقت کرده باشید امسال جز یک مورد، هیچ حاشیه ای از من ندیده اید. آن یک مورد هم، من به مجتبی شیری گفتم «شوت کن دیگه!» اما او شوت نزد و فردای آن روز گفتند «درگیری شیث و مجتبی شیری»!!!

وقتی با بازیگران سینما مصاحبه می شود، اغلب آنها دستمزد خودشان را با فوتبالیست ها مقایسه می کنند. این مقایسه را قبول داری؟

**بهتر است هرکسی درمورد تخصص خودش صحبت کند. من هم می توانم بگویم فلان جراح زیبایی این قدر درآمد دارد، پس چرا من ندارم! اما واقعا این مقایسه ها اشتباه است. اگر بازیگری می تواند، بیاید فوتبال بازی کند و مثل فوتبالیست ها هم پول بگیرد، پولش هم نوش جانش! مگر من حسود هستم؟

به نظرت نشانه های یک فوتبال حرفه ای چیست؟ فقط پول گرفتن بازیکنان، نشانه حرفه ای شدن است؟

**اول باید یک مدیر حرفه ای داشته باشد. مدیریت فوتبال باید قوی و مقتدر باشد تا کلیت فوتبال رشد کند. دکتر دادکان را خیلی دوست دارم. زمانی که ایشان در راس فوتبال کشورمان بودند، نگرش ها به فوتبال ایران خیلی متفاوت بود. نمی خواهم به بقیه بی احترامی کنم اما امیدوارم آدم هایی که در راس فوتبال فعالیت می کنند، سه فاکتور دانش، تجربه و تخصص را داشته باشند تا فوتبال ما را به سوی موفقیت سوق دهد.

کفاشیان این سه فاکتور را دارد؟

**نمی دانم، انشالله که داشته باشد

.4 – علی دایی دهن بین است!

یکی دیگر از حواشی که در پرسپولیس داشتی، اختلافت با علی دایی بود. شروع دعوا با او کجا بود؟

**از بازی پرسپولیس. این اختلاف در بازی پرسپولیس – سایپا ادامه پیدا کرد و بعد از آن هم تمام نشد و ادامه دار بود.

مشکل چی بود؟

**ببین، من ذاتا بازیکنی هستم که موقع ضربات کرنر، یارگیری می کنم و علی دایی هم زیاد از این مساله خوشش نمی  آمد. این موضوع بیشتر من را مجاب به یارگیری می کرد و هرچه بیشتر این کار را می کردم، دایی بیشتر ناراحت می شد و باعث درگیری بین ما شد.

در بازی با سایپا چطور ادامه پیدا کرد؟

**در این بازی هم من به صورت عادی یارگیری نفر به نفر را انجام دادم و دوباره همان اتفاق افتاد.

پس شروع درگیری از طرف علی دایی بود؟

**بله، ایشان با سر به صورت من کوبیدند و یک اخطار هم گرفتند. از طرف کمیته انضباطی هم سه جلسه محروم شدند.

دایی یک بار هم با ایمان مبعلی به مشکل برخورد که این مشکل را در بازی های بعدی هم ادامه داد. این ادامه دادن درمورد مشکل دایی با تو هم وجود داشت؟ تو به عنوان بازیکن جوان تر نخواستی مشکل را حل کنی؟

** این خصوصیت اخلاقی علی دایی است که وقتی با کسی مشکل و اختلاف پیدا می کند، در ذهنش می ماند و یک جورهایی طرف مقابلش را نمی بخشد…

یعنی دایی کینه ای است؟

**این لفظی است که شما استفاده کردید. من حرفم را بالا گفتم.

و زمانی که دایی سرمربی پرسپولیس شد، مصاحبه کرد و گفت با شیث مشکلی ندارم…

**بله، در اوایل فصل باهم مشکلی نداشتیم. دلیلش هم این بود که ایشان در آن روزها به من نیاز داشت و من هم برایش واقعا خوب کار کردم. اگر یادتان باشد من در بازی فینال جام حذفی با بینی شکسته برای دایی گلزنی کردم، البته من برای دایی بازی نکردم و به خاطر پرسپولیس و هوادارانش به میدان رفتم. همین الان که داریم با هم صحبت می کنیم، دکتر به من گفته که مهره های کمرت جا به جا شده و ممکن است خیلی خطرناک باشد. اما به خاطر پرسپولیس، این موضوع اصلا برایم مهم نیست.

پس مشکلی که زمان حضور دایی در کادر فنی پرسپولیس به وجود آمد از کجا آب می خورد؟

 **یکی از خصوصیات دایی این است که به شدت دهن بین است. نمی دانم که چه صحبت هایی شد و چه حرف هایی به گوشش رسید که به یکباره، رفتارش نسبت به من تغییر کرد و با هم وارد دعوا شدیم.

تو به عنوان بازیکن وارد دعوا شدی یا ترجیح دادی سکوت کنی؟

**نه! من هم طبیعتا وارد این دعوت شدم. کار به جایی رسید که ایشان واستند نیم فصل از پرسپولیس جدا شوم، اما این کار را نکردم و در تیم ماندم و درنهایت هم آخر فصل، قرارداد علی دایی به پایان رسید و از تیم ما جدا شدند.

با حضور دایی در پرسپولیس و باتوجه به مشکلاتی که تو با او داشتی، جدایی از پرسپولیس تصمیم منطقی تری نبود؟

**خب، علی دایی وسط فصل سرمربی پرسپولیس شد و من آن زمان با این تیم قرارداد داشتم. من پرسپولیسی هستم و عاشق این تیم و به جز باشگاه خودم، هیچ جای دیگری بازی نخواهم کرد، مگر اینکه قراردادم به اتمام برسد و بگویند تو را نمی خواهیم. در غیر این صورت هیچ موضوعی باعث جدایی من از تیم محبوبم نخواهد شد.

با این تفاسیر اگر علی دایی سرمربی باشد، بازهم در آن تیم بازی خواهی کرد یا خیر؟

**شک نکن که نه!

حتی اگر به پرسپولیس بیاید؟

** آن را دیگر علی پروین مشخص می کند…

همان فصل، کریم باقری هم از پرسپولیس جدا شد و هیچ وقت هم دلیلش را به طور شفاف بیان نکرد، تو دلیلش را می دانی؟

** من فکر می کنم بازیکنی هستم که بیشترین تعداد بازی را در کنار باقری دارم؛ یعنی حدود هفت، هشت سال در کنار هم بازی کردیم. کریم باقری واقعا از لحاظ اخلاق نمونه است. شاید باید با او همکار باشید، کنار هم بازی کنید تا صحبت من را متوجه شوید. آقا کریم واقعا انسان خوب و محجوبی هستند و آن فصل هم دیگر نخواست فوتبال را ادامه دهد. در شرایطی که در اوج هم قرار داشت. در اواسط فصل، تصمیم گرفت که دیگر سر تمرین نیاید. شاید ایشان احساس می کرد که نمی تواند به پرسپولیس کمک کند و به همین دلیل هم فوتبال را کنار گذاشت.

پس با علی دایی مشکلی نداشت؟

** نه…

5- نحوه حضور استیلی در پرسپولیس حساسیت زا بود

برگردیم به وضعیت فعلی پرسپولیس. به عنوان بازیکنی که با حبیب کاشانی کار کرده، فکر می کنی می توانست به پرسپولیس کمک کند؟

** کاشانی از معدود مدیرعامل های باشگاه بود که توانست در سه سال، سه قهرمانی برای پرسپولیس کسب کند و این یعنی توانایی های یک مدیر. فکر می کنم مهمتر از این موضوع، صداقت و درستی حبیب کاشانی بود که در بین بچه ها زبان زد بود. حاج حبیب کارهای بسیار خوب و مثبتی برای تیم انجام داد و از نظر شخصیتی هم انسان بسیار خوبی بود. اما شرایطی به وجود آمد که خود آقای کاشانی ترجیح دادند، دیگر در پرسپولیس نمانند. در یک کلام می گویم که حبیبکاشانی یک مدیر توانمند است و باید از او بابت زحماتی که در این مدت برای پرسپولیس کشیده است، تشکر کنیم.

درمورد حضور حمید استیلی در راس کادر فنی پرسپولیس نظرت چیست؟

** بازیکن به عنوان کسی که با باشگاه قرارداد دارد، برایش هیچ فرقی نمی کند که چه کسی سرمربی، باشد. از آنجایی که بازیکن در اختیار باشگاه است، وظیفه دارد با هر کسی که روی نیمکت می نشیند به نحو احسن همکاری کند.

در این فصل از اولین بازی، نام علی دایی از روی سکوهای ورزشگاه به گوش می رسید. فکر می کنی طبیعی بود یا شعارها جهت دار شده؟

** فکر می کنم مردم به نوع روی کارآمدن حمید استیلی معترض و حساس بودند. همین موضوع باعث شد از دقیقه 30 بازی اول ما، علی دایی از سوی تماشاگران تشویق شود. تماشاگران پرسپولیس همیشه عزیز و محترم هستند و من به عنوان یک بازیکن، فقط وظیفه دارم به نحو احسن بازی کنم و موضوعاتی که بیرون زمین اتفاق می افتد اصولا ربطی به من ندارد.

پس به نظرت تشویق دایی طبیعی بود؟

** به هر حال، مردم روی اتفاقات باشگاه حساس هستند و شاید همین حساسیت ها هم باعث شد نام دایی از روی سکوها شنیده شود. البته این شعارها روی روند بازی تیم ما تاثیرگذار بود و از نظر روحی روی بچه ها تاثیر گذاشت، اما چاره چیست؟ باید تحمل کنیم.

فکر می کنی هنوز هم باید به استیلی فرصت داد؟

** من فکر می کنم الان تا دو سه بازی دیگر به او فرصت داده خواهد شد. اگر نتیجه بگیرد که در جایگاه ابقا می شود و اگر هم نتیجه نگیرد، جایش را به مربی دیگری خواهد داد. همان طور که گفتم، نوع آمدن حمید استیلی به پرسپولیس بد بود و همین موضوع دیدگاه کلی را نسبت به او بد و مسوولیت او را سنگین تر کرد.

6 – مدیون علی پروین هستم

نظرت در مورد هیات مدیره جدید چیست؟

** هیات مدیره را وزیر محترم ورزش انتخاب کرده و من به عنوان بازیکن نمی توانم نظری در این مورد عنوان کنم.

به هر حال تو به عنوان یک پرسپولیسی باید نظری درمورد اعضای انتخاب شده برای هیات مدیره داشته باشی دیگر!؟

** واقعا روی هیچ کدام از اعضای هیات مدیره تیم حساسیتی ندارم و به نظرم هر کسی که به بهتر شدن شرایط تیم کمک می کند، قابل احترام است. امیدوارم همه دوستان در کارشان موفق باشند کما اینکه در صدر هیات مدیره جدید علی پروین حضور دارد که فوتبالم را مدیون ایشان هستم. ایشان باعث شد من در فوتبال پیشرفت کنم.

چطور؟

** خب زمانی که بگویچ از پرسپولیس جدا شد، علی پروین به پرسپولیس آمد و در شرایطی که حتی من را هم ندیده بود با من یک سال دیگر قرارداد بست و از این جهت واقعا مدیون ایشان هستم.

درمورد مدیرعامل شدن رویانیان چه نظری داری؟

** آقای رویانیان یک مدیر است و مدیر هم یک سری شرح وظایف دارد که مشخص و تشریح شده است. کارنامه کاری ایشان در عرصه مدیریت خوب و درخشان بوده و مطمئن باشید که اگر به پرسپولیس آمده فقط برای کمک کردن به تیم ما آمده.

حضور رویانیان هم در پرسپولیس خالی از حاشیه نبود، نمونه اش خبری که درمورد اهدای کارت های سوخت پانصد هزار تومانی به بازیکنان پرسپولیس منتشر شد!

** کارت سوخت نبود. ایشان به عنوان هدیه، کارت هایی به ما دادند که هم می شد از  آنها برای پرداخت پول بنزین استفاده کرد و هم به وسیله آن می توانستیم خرید کنیم. درواقع کارت هایی که به ما داده شد، کارت های هدیه 500 هزار تومانی بود و خبری از کارت سوخت نبود.

7 – علی کریمی برای همه ما قابل احترام است

فکر می کنی پرسپولیس امسال خوب یارگیری کرد؟

** ما براساس نیازمان یارگیری کردیم.

نتیجه داد؟

** علی کریمی نتیجه نداد؟

غیر از کریمی، فکر می کنی بقیه خریدها به تیم کمک کرد؟

** علی کریمی، مهرداد اولادی، محمد نصرتی، مازیار زراع و میثاق معمارزاده، … . به نظر من همه از بازیکنان خوب فوتبال کشورمان هستند. در مجموع فکر می کنم ما در این فصل خوب یارگیری کردیم.

پس دلیل نتیجه نگرفتن پرسپولیس چیست؟

** الان هفته دهم است و بیش از بیست هفته دیگر برای ما فرصت باقی است. در این 10 هفته، اگر نتیجه نگرفتیم دلایل مختلفی داشت. یکی، این که تیم ما دو دسته شد و چندتا از بازیکنان به اردوی تیم ملی دعوت شدند و دیر به تمرینات اضافه شدند. همین موضوع باعث شد دیر باهم هماهنگ شویم. علت دیگر نتیجه نگرفتن پرسپولیس، می تواند مسائل روحی و روانی بازیکنان باشد.

مسائل روحی و روانی یعنی چی؟

** به هر حال همان طور که گفتی تماشارگان علی دایی را تشویق می کنند و بازیکنان ما به نوعی، دچار ترس از باخت شده اند.

با این شرایط، به آینده پرسپولیس امیدواری؟

** خیلی زیاد! ما بازیکنانی نیستیم که امروز و دیروز فوتبال را شروع کرده باشیم با تجربه شده ایم و شرایط را درک می کنیم. شرایط ما متاسفانه این روزها زیاد خوب نیست اما مطمئن باشید خیلی زود دوباره به شرایط آرمانی بازخواهیم گشت. این شرایط در طول فصل برای همه تیم ها به وجود می آید. مهم این است که مجموعه یک تیم، توانایی مدیریت این شرایط را داشته باشد.

در فوتبال مد شده که همه می گویند «بازوبند کاپیتانی وظیفه سختی را به دوش بازیکن می اندازد» اما بعضی مواقع شاهد این هستیم که بازیکنان بر سر بازوبند باهم دعوا می کنند. فکر می کنم تو قبل از حضور علی کریمی در پرسپولیس کاپیتان بودی، الان او که کاپیتان شده مشکلی نداری؟

** در باشگاه ما احترام به بزرگتر و کسی که بازی ملی دارد حرف اول را می زند. من از نظر سن و سال از خیلی از بازیکنان تیم کوچکتر هستم اما از آنجایی که از قدیم الایام رسم بوده، بازیکنی که تعداد بازی بیشتری در پرسپولیس دارد، بازوبند را به بازو می بندد. در مقطعی، کاپیتان تیم بودم. اگر بخواهیم از نظر سابقه بازی در پرسپولیس، کاپیتان را مشخص کنیم. بدون شک سابقه من از همه بیشتر است اما از آنجایی که همیشه به بزرگتر خودم احترام می گذارم، مثل باقی بچه ها، به علی کریمی احترام می گذارم و به همین دلیل بازوبند را با کمال میل به علی کریمی دادم.

پس تو الان کاپیتان دوم تیم هستی؟

** نه، من امسال اصلا کاپیتان نخواهم بود. چون خودم دوست نداشتم درگیر حاشیه شوم. بعد از علی کریمی، وحید هاشمیان، محمد نصرتی و حسین بادامکی کاپیتان امسال پرسپولیس هستند.

این انتخاب کاپیتان بر چه اساسی انجام شده است؟

** انتخاب سرمربی است.

در این فصل مرتب عنوان می شود که پرسپولیس روی پاشنه کریمی می چرخد، این موضوع را قبول داری؟

** من شخصا هم بازی علی کریمی را دوست دارم و هم خودش را، اما این یک واقعیت است که فوتبال فقط به یک بازیکن بند نیست و یازده نفر هستند که یک تیم را تشکیل می دهند. علی کریمی در تیم ما خیلی تاثیرگذار است ولی این طور نیست که بگویم همه کارها را علی انجام می دهد.

8 – نمی دانستم دربی چقدر حساس است!

وقتی سن و سال کمتری داشتی، بازی کردن در دربی پایتخت برایت آرزو بود؟

** نه، من اصلا در دوران کودکی ام به فوتبال فکر نمی کردم. چون بیشتر وقتم را در زمینه کشاورزی سپری می کردم تا کمک دست پدر و مادرم باشم. فکر نمی کردم روزی بخواهم فوتبالیست شوم.

از اولین دربی که بازی کردی چه چیزی به خاطر داری؟

** حتی گل هم زدم. اما در نهایت بازی را 3 بر 2 به استقلال واگذار کردیم. ولی واقعا نمی دانستم چه خبر است، اصلا نمی دانستم دربی چی هست و گلزنی در آن چه لذتی دارد.

پس بی استرس وارد میدان شدی.

** باور کن حتی یک درصد هم استرس نداشتم. چون واقعا نمی دانستم اهمیت این بازی تا این اندازه زیاد است و تازه بعد از چهار، پنج روز که از بازی و گلزنی ام گذشته بود، فهمیدم ماجرا از چه قرار است.

در یکی از دربی ها هم با علیرضا حقیقی درگیر شدی، چی شد یک دفعه؟

** بالاخره جو دربی با بازی های دیگر، از زمین تا آسمان فرق دارد و فشار زیادی روی بازیکنان است. در آن بازی و آن صحنه هم، استقلالی ها یک موقعیت صددرصد گل را خراب کردند و به ما یک شوک بزرگ وارد شد. علیرضا هم احساساتی شد و به عنوان یک دروازه بان خواست که احساسش را بروز دهد. من هم به عنوان رهبر خط دفاعی، آن جا حضور داشتم و با هم جر و بحث کوچکی داشتیم که با وساطت آقا کریم، خیلی زود تمام شد.

و یک چیزی هم شبیه ضربه از سوی کریم باقری به سمت صورت تو آمد!

** نه، آقا کریم داشت جلوی دهان من را می گرفت که مساله زودتر تمام شود. مطمئن باش شخصیت کریم باقری بسیار بالاتر از آن است که بخواهد دست روی کسی بلند کند.

فکر می کنم یک بار دیگر هم با حقیقی، درگیر شدی، چرا؟

** این درگیری ها و بگومگوها خیلی طبیعی است. علیرضا دروازه بان است و من هم در قلب دفاع بازی می کنم. این صحبت ها بین ما عادی است. از طرفی علیرضا، انتظاری که از من دارد از بقیه بچه ها ندارد. ما الان هشت سال است که باهم داریم بازی می کنیم و در همه اردوها، هم اتاق هستیم. به طور کلی این مسائل پیش می آید اما همیشه بعد از بازی همه چیز تمام می شود و همیشه همان دوستی خوب بین ما وجود دارد.

به عنوان بازیکنی که تجربه بازی در دربی های زیادی را داری، انتظار می رفت امسال در ترکیب اصلی باشی اما این اتفاق نیفاد. چرا؟

** من به اندازه تمام هواداران استقلال، برای این بازی انگیزه داشتم. هیچ کس نمی تواند به جز خودم و خدای خودم، شهادت بدهد که من یک ماه و چهارده روز به خاطر این بازی از پنج صبح رفتم تمرین کردم و هشت کیلو وزنم را کاهش دادم. اما شرایط طوری رقم خورد که در این بازی، نیمکت نشین باشم. من هم خیلی صادقانه و منطقی با این مساله برخورد کردم. با اینکه این مساله خیلی بهم فشار آورد اما مطمئن بودم که بازی نکردنم یک حکمتی دارد. این بازی دربی بود اما تا به حال ندیده بودم که پرسپولیس حتی در بازی های عادی اش، این قدر بد بازی کند. امیدوارم این بازی بد در دربی بعدی جبران شود.

کی متوجه شدی که در ترکیب حضور نداری؟

** از سه چهار روز قبل از بازی…

خب، نمی توانستی تا روز بازی، موضوع بازی نکردن خودت را به رسانه ها بکشی تا از این طریق روی استیلی تاثیر بگذاری؟

** همیشه کار خودم را انجام می دهم و بقیه را به خدا واگذار می کنم. هیچ وقت به خاطر بازیکردن پیش سرمربی نرفته ام و با او درمورد انگیزه هایم صحبت نکرده ام. اما به گوش من می رسید که بازیکنان استقلال می گفتند خدا کند شیث در این بازی نباشد!

درنهایت هم محمد نصرتی به جای تو بازی کرد و یکی از گل های استقلال روی اشتباه او به ثمر رسید.

** نمی شود گفت تقصیر فلانی بود که گل خوردیم. ما همه عضو یک تیم هستیم و این جور اتفاقات در فوتبال می افتد… .

وقتی نیمه اول به پایان رسید، نرفتی به استیلی بگویی که من را به بازی بفرست؟

** هیچ وقت این کار را نخواهم کرد. چون کادر فنی که روی نیمکت نشسته، می داند که چه کسی برای تیم مفید است. به هرحال خواست خدا این بود که در این دربی حضور نداشته باشم. اگر د یان دربی بازی می کردم، فاصله خوشحالی ام تا دربی بعدی سه ماه بود، نمی دانم چه حکمتی است که خدا خواست، من در دربی دوم بازی کنم که خوشحالی ام به اندازه یک سال باشد.

و بعد از پایان بازی کنار زمین ایستادی و گریه کردی.

** خب، خیلی ناراحت بودم. چون این بازی متعلق به هواداران بود و همه دوست داشتند ما نتیجه بگیریم. هشت سال است که در پرسپولیس بازی می کنم و به خاطر علاقه ام به این تیم، پیشنهادهای بسیار خوبی را رد کرده ام و سختی های زیادی را هم متحمل شده ام. آنقدر که در پرسپولیس به من فشار آمده به هیچ بازیکنی در تاریخ این باشگاه، فشار وارد نشده است. همه این سختی ها و مشکلات را تحمل کردم و ماندم و حالا برایم خیلی سخت بود که ببینم داریم این بازی را می بازیم و من نمی توانم برای تیم محبوبم کاری انجام بدهم.

کلا عادت داری قبل از دربی، کارهای عجیب و غریب انجام دهی؟ یک بار موهایت را از ته تراشیدی، امسال هم یک هفته مانده به دربی، ماشین ات را فروختی.

** باور کن هیچ کدام از این دو مورد که گفتی به دربی مربوط نمی شد! فصل قبل، قبل از دربی، با ملوان بازی داشتیم که در آن بازی من خطای پنالتی بدی انجام دادم که واقعا ناراحت شدم. با تراشیدن موهایم، خودم را تنبیه کردم. این فصل هم که چون برای پدر و مادرم مشغول ساخت خانه هستم، ماشینم را فروختم.

9 – یاغی نیستم

پرسپولیس بازیکنان یاغی زیاد داشته؛ از مجتبی محرمی تا بهروز رهبری فرد و هاشمی نسب، دوست داری که تو را هم جزو یاغی ها حساب کنند؟

** اصلا! واقعا این لفظ را دوست ندارم. ببین یاغی گری یعنی خلاف نظر کادر فنی اقام کردن، یاغی گری یعنی حرف، حرف خودمم است! این اصلا باب میل من نیست. این نظر من است و اصلا هم قصد توهین به بزرگترهای خودم و کسانی که شما از آنها یاد کردید را ندارم.

پس تعریف ات از ستاره چیست؟

**ستاره کسی است که درخشش او باعث از یاد رفتن گذشته های تلخ شود…

الان ستاره هستی؟

**فکر نمی کنم! نمی توانم خودم در این مورد نظری بدهم. خیلی صادقانه بگویم که نمی شود گفت که ستاره شده ام اما می دانم که خیلی ها دوست دارند در جایگاه من باشند.

به نظرت در آینده اسمت در بین اسطوره های پرسپولیس جای خواهد گرفت؟

**نه، فکر نمی کنم.

پرسپولیس اصلا چندتا اسطوره دارد؟

**اسطوره زیاد ندارد ولی بازیکنان خوب در تاریخ باشگاه پرسپولیس زیاد بودند و هستند.

خب، اسطوره ها چه کار کردند که شدند اسطوره؟

** اسطوره ها زمانی بازی می کردند که بازیکنان خوب و باکیفیت در تمام تیم ها پخش نبودند و همه آنها در یک تیم جمع می شدند و بازی می کردند. اما الان به خاطر ورود پول به فوتبال بازیکنان خوب بین تیم ها پخش شده اند.

فکر می کنی در جایگاهی هستی که الگوی دیگران باشی؟

** از لحاظ فوتبالی، بله، اما از لحاظ اخلاقی، نه! چون موقع بازی، زیاد پسر خوش اخلاقی نیستم.

نظرت درمورد اسامی زیرا را برایمان بگو:

** افشین قطبی: مدرسه فوتبالی

علی دایی: بداخلاق

حبیب کاشانی: مدیرعامل توانمند

حمید استیلی: مربی جوان

علی پروین: اسطوره

کریم باقری: مرد اخلاق

علی کریمی: تکنیک

رویانیان: مدیر

ناصر حجازی: خدا رحمتش کند

شیث رضایی: فوتبالیست

10 – فحش ناموس داد…

گفتی که در کنار خانواده ات کشاورزی می کردی، چه شد که آمدی سراغ ورزش؟

**من در کنار کشاورزی، با دوستانم والیبال و فوتبال هم بازی می کردم. همین الان هم فکر می کنم والیبالم از فوتبال بازی کردنم خیلی بهتر باشد. در محله خودمان، مثل همه بچه ها گاهی گل کوچک بازی می کردم، از آنجایی که سنم به تیم ملی نوجوانان می خورد، از طرف هیات فوتبال مازندران معرفی نامه گرفتم و آمدم تهران و عضو تیم ملی شدم. به همین راحتی.

پس می شود گفت اتفاقی فوتبالیست شدی؟

** نه، این اتفاق نبود. فقط و فقط خواست خدا بود.

یعنی فوتبال در آن زمان دغدغه ات نبود؟

** اصلا، شاید حتی والیبال برایم جدی تر هم بود…

پس چرا سمت والیبال حرفه ای نرفتی؟

** خب، شرایط این طور رقم خورد که فوتبالیست شوم…

پس با این وجود آن موقع استقلال و پرسپولیس برایت مهم نبوده است دیگر؟

** دقیقا…

این یعنی اینکه اگر بعد از پایان قراردادت با سایپا، استقلال به تو پیشنهاد می داد، الان استقلالی بودی؟

**نمی دانم، تا به حال به این موضوع فکر نکرده ام. باید شرایطش پیش بیاید. اما طبیعتا هواداران پرسپولیس خیلی زیادتر است و الان خدا را شاکرم که شرایط طوری پیش رفت که عضو پرسپولیس باشم.

علی انصاریان هم مثل تو نسبت به پرسپولیس تعصب داشت اما سر از استقلال درآورد. به نظرت این احتمال وجود دارد که یک روزی تو را هم در پیراهن آبی ببینیم؟

** فکر می کنید این شرایط برای من به وجود نیامده است؟ بعد از دربی پارسال که با علی دایی به مشکل خوردم، از طرف تیم استقلال به من پیشنهاد شد که به این تیم بپیوندم. خیلی راحت می توانستم همان موقع به استقلال بروم. اگر این کار را می کردم خیلی از نگاه ها سمت من می آمد. به خطار اتفاقاتی که افتاده بود. خیلی ها موافق به این کار بودند، اما هرگز این کار را نکردم. آنهایی که من را می شناسند، می دانند که امکان ندارد یک روز در استقلال بازی کنم.

فکر می کنم علی هم قبل از پیوستن به استقلال همین حرف ها را می زد…

**باور کن که حتی یک درصد از ظلم هایی که در حق من شد. اما خب او تصمیم گرفت که برود اما من هیچ وقت این کار را نخواهم کرد. نهایتا اگر یک روز شرایط طوری شود که نتوانم در پرسپولیس بازی کنم، در باشگاهی غیر از استقلال، فوتبالم را ادامه خواهم داد.

شیث تو آدم ماشین بازی هستی؟

**نمی دانم می شود گفت که ماشین باز هستم یا نه. اما واقعا خیلی ماشین دوست دارم. الان به خاطر اینکه دارم برای پدر و مادرم در شمال خانه می سازم، مجبور شدم ماشینم را بفروشم. الان یک 206 دارم.

کلیپی هم از درگیری تو و یکی از هواداران پخش شد که آنجا هم سوار بنزت بودی، در مورد این کلیپ برایمان بگو.

**بله، آن هوادار به من فحش ناموسی داد و من هم نتوانستم تحمل کنم و با او برخورد کردم.

11 – قیاس پروین و قلعه نویی درست نیست

نظرت را درمورد مرحوم ناصر حجازی بوگو.

**سال 84 ناصرخان در یکی از مصاحبه هایش از من تعریف کرد. من هم با ایشان تماس گرفتم و تشکر کردم. از آن روز به بعد هر سال عید با مرحوم حجازی تماس می گرفتم و عید نوروز را تبریک می گفتم. وقتی هم که شنیدم ناصرخان به رحمت خدا رفته، به شدت متاثر شدم.

خیلی ها امیر قلعه نوعیی را با علی پروین مقایسه می کنند، این قیاس را قبول داری؟

**علی پروین یک اتفاق است در فوتبال ایران که دیگر هیچ وقت هم تکرار نخواهد شد. من با امیر قلعه نویی در تیم ملی کار کرده ام، آقای قلعه نویی هم مربی قابل و خوبی هستند که از لحاظ فنی در جایگاه خوبی قرار دارند اما فکر نمی کنم مقایسه این دو مربی کار درستی باشد.

استقلال امسال قهرمان می شود؟

**بعید می دانم! دلیلش هم این است که خط دفاعی این تیم، هنوز سه کارته و مصدوم نداده. خط دفاعی استقلال، روی نیمکت ضعیف است و اگر مدافعان اصلی این تیم با مصدومیت یا محرومیت مواجه شوند آن موقع می توانیم عیار این تیم را بسنجیم.

پس چه تیمی قهرمان می شود؟

**الان نمی توانم بگویم، تا نیم فصل صبر کنید.

چند درصد برای قهرمانی پرسپولیس شانس قائلی؟

** 60 درصد.

به لژیونرشدن هم فکر می کنی؟

**نه، فقط دوست دارم در پرسپولیس بازی کنم. خاطرات بسیار خوبی از این تیم دارم و همیشه هم به این تیم وفادار باقی خواهم ماند.

ولی یک سال در صبا بازی کردی و دوباره به پرسپولیس برگشتی!

**بله، در آن فصل شاگرد فیروز کریمی بودم. فکر می کنم از زمانی که زیرنظر فیروزخان کار کردم نوع فوتبالم عوض شد؛ از دفاع راست دوباره به دفاع وسط آمدم و یک جوری بازی کردم که همه کارشناسان می گفتند که شیث باید در تیم ملی بازی کند، خودم هم همین اعتقاد را داشتم.

12 – پسر خاصی هستم

در تیم ملی بزرگسالان حضور پررنگی نداشتی؟

**ذاتا آدمی هستم که به چیزی که دلخواهم باشد، دست پیدا خواهم کردم. خیلی صادقانه می گویم که هیچ وقت به طور جدی به تیم ملی فکر نکرده ام…

چرا؟

**چون علاقه زیادی به بازی در تیم ملی ندارم و ترجیح می دهم، تمرکزم را روی تیم پرسپولیس معطوف کنم. مطمئن باش اگر به تیم ملی فکر می کردم، به تیم ملی می رسیدم چون می توانستم پسری باشم که نوع فوتبال و خصوصیات اخلاقی را تغییر دهم و با کم کردن حاشیه هایم، وارد تیم ملی شوم. من مثل خیلی ها که دوست دارند به هر قیمتی وارد تیم ملی شوند، نیستم و زیاد به بازی در تیم ملی فکر نمی کنم.

پس چرا حاشیه هایت را کمی نکردی؟

**خیلی از کارها را به صورت معمولی انجام می دهم که سریع تبدیل به حاشیه می شود. مثلا یکی از بازیکنان ما، خوب شوت نمی زند، خیلی طبیعی به او می گویم: «اه درست شوت بزن دیگه!» همین جمله را برای من تبدیل به یک حاشیه بزرگ می کنند و تمام روزنامه ها تیتر می زنند که دعوای شیث با فلانی! فکر می کنم بعضی ها هستند که دوست دارند برای من حاشیه درست کنند که البته اصلا نگران این موضوع نیستم. چون دارم زندگی عادی خودم را ادامه می دهم. بعضی ها هستند که دوست دارند با حاشیه مشهور شوند، اما آیا واقعا من برای شهرت نیازی به حاشیه دارم؟ مطمئنا نه، فقط دوست دارم بهترین بازی هایم را برای پرسپولیس انجام دهم تا دل هواداران شاد شود، همین!

چه ویژگی داری که این همه برایت حاشیه درست می کنند؟

**یکی اینکه من ذاتا به هیچ کسی باج نمی دهم. اگر اهل باج دادن به آدم های مختلف بودم. الان این همه حاشیه برایم درست نمی شد. قدرت بیان، قیافه، سبک فوتبال بازی کردنم. نوع گفتارم در مصاحبه ها و… می توانند عواملی باشد که حاشیه سازان برایم حاشیه درست کنند.

الان که داریم باهم صحبت می کنیم از هیچ کدام از کارهایی که در این سال ها انجام داده ای پشیمان نیستی؟

**نه! اگر بازهم به گذشته برگردم، همان کارهایی را می کنم که قبلا انجام دادم.

یعنی واقعا از هیچ کدام از کارهایت پشیمان نیستی؟

**اصلا پشیمان نیستم. من متولد سیزدهمین روز فروردین هستم و در روز خاصی به دنیا آمده ام، اسمم هم، اسم خاصی است و در مجموع پسر خاصی هستم.

خودت حاشیه را دوست داری؟

**من اگر این حواشی را هم نداشتم به خاطر اسمی که دارم، معروف می شدم! فکر نمی کنم شما اسم شیث را زیاد شنیده باشید! به هر حال، یک سری اتفاقاتی برایم افتاد که تبدیل به حاشیه شد. البته یک سری کارها را هم خودم انجام دادم که بعدا برایم به حاشیه تبدیل شد که البته این کارها از روی عمد نبود، چون فکر نمی کنم کسی دوست داشته باشد آرامش خود را تعمدا به هم بزند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: